| Internal Part Number | EIS-XBP24CZ7SITB003 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | XBee Migration Guide | |
| Product Training Modules | Chat Session via XBee | |
| Video File | XBees Soar into Space on NASA Rocket | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Firmware Update 20/Aug/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver Modules | |
| Series | XBee-Pro® | |
| Packaging | Tray | |
| RF Family/Standard | 802.15.4 | |
| Protocol | Zigbee® | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 18dBm | |
| Sensitivity | -101dBm | |
| Serial Interfaces | SPI, UART | |
| Antenna Type | Not Included, RP-SMA | |
| Memory Size | 32kB Flash, 2kB RAM | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 45mA | |
| Current - Transmitting | 120mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |