Xilinx XC2S100-5TQ144C
XC2S100-5TQ144C picture photo
Mfg. Part Number
XC2S100-5TQ144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 92 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC2S100-5TQ144C.pdf
Availability of XC2S100-5TQ144C
QUANTITY
XC2S100-5TQ144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S100-5TQ144C
Internal Part NumberEIS-XC2S100-5TQ144C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-II
Number of LABs/CLBs600
Number of Logic Elements/Cells2700
Total RAM Bits40960
Number of I/O92
Number of Gates100000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2S100-5TQ144C
Related LinksXC2S100, XC2S100-5TQ144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S100-5TQ144C Details Description
Related parts for XC2S100-5TQ144C
TRANS NPN DARL 80V 4A SOT-32 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 4POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 1K OHM 24DRT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 51.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 83.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf