Xilinx XC2S50-6FG256I
XC2S50-6FG256I picture photo
Mfg. Part Number
XC2S50-6FG256I
Manufacturer
Product Category
XILINX IC
Brief Description
Spartan-II FPGA Family IC
Datasheet Download
XC2S50-6FG256I.pdf
Availability of XC2S50-6FG256I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2S50-6FG256I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S50-6FG256I
Internal Part NumberEIS-XC2S50-6FG256I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC2S50-6FG256I today.
SeriesXC2S50-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for XC2S50-6FG256I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2S50-6FG256I
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape packing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
XILINX Product CategoryIC, FPGA, CPLD, SOC, MCU, DSP, MPU
Related LinksXC2S50-, XC2S50-6FG256I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S50-6FG256I Details Description
Related parts for XC2S50-6FG256I
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V ESD 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG IN-LINE SLDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf