Xilinx XC2S50E-6TQ144C
XC2S50E-6TQ144C picture photo
Mfg. Part Number
XC2S50E-6TQ144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 102 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC2S50E-6TQ144C.pdf
Availability of XC2S50E-6TQ144C
QUANTITY
XC2S50E-6TQ144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S50E-6TQ144C
Internal Part NumberEIS-XC2S50E-6TQ144C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-IIE
Number of LABs/CLBs384
Number of Logic Elements/Cells1728
Total RAM Bits32768
Number of I/O102
Number of Gates50000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2S50E-6TQ144C
Related LinksXC2S50E, XC2S50E-6TQ144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S50E-6TQ144C Details Description
Related parts for XC2S50E-6TQ144C
TIP HOT KNIFE FOR TS 500 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO252-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT 2.5-5.5V 8-UMAX datasheet.pdf
CONN BOARD TO BOARD 50 POS RECEP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62365-655 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 14 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CAP TANT 170UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf