Xilinx XC2V1000-5FFG896C
XC2V1000-5FFG896C picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1000-5FFG896C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA
Datasheet Download
XC2V1000-5FFG896C.pdf
Availability of XC2V1000-5FFG896C
QUANTITY
XC2V1000-5FFG896C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1000-5FFG896C
Internal Part NumberEIS-XC2V1000-5FFG896C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs1280
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits737280
Number of I/O432
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case896-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package896-FCBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V1000-5FFG896C
Related LinksXC2V1000, XC2V1000-5FFG896C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1000-5FFG896C Details Description
Related parts for XC2V1000-5FFG896C
RES SMD 51.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DISPLAY 8BIT 140MSPS 80LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.3A 240 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND 5M datasheet.pdf
RES 28K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 425MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE CLIP ADH .19" datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf