Xilinx XC2V1000-6BG728I
XC2V1000-6BG728I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1000-6BG728I
Manufacturer
Product Category
XILINX IC
Brief Description
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC
Datasheet Download
XC2V1000-6BG728I.pdf
Availability of XC2V1000-6BG728I
QUANTITY
XC2V1000-6BG728I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1000-6BG728I
Internal Part NumberEIS-XC2V1000-6BG728I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC2V1000-6BG728I today.
SeriesXC2V100
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for XC2V1000-6BG728I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2V1000-6BG728I
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape packing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
XILINX Product CategoryIC, FPGA, CPLD, SOC, MCU, DSP, MPU
Related LinksXC2V1000, XC2V1000-6BG728I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1000-6BG728I Details Description
Related parts for XC2V1000-6BG728I
RES 25K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLOW-CTRL 48BIT 7-5NS 324-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
I/O MOUNTING BRD OPENLINE 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
GDT 2000V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf