Xilinx XC2V1500-4BG575I
XC2V1500-4BG575I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1500-4BG575I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 392 I/O 575PBGA
Datasheet Download
XC2V1500-4BG575I.pdf
Availability of XC2V1500-4BG575I
QUANTITY
XC2V1500-4BG575I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1500-4BG575I
Internal Part NumberEIS-XC2V1500-4BG575I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs1920
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits884736
Number of I/O392
Number of Gates1500000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case575-BBGA
Supplier Device Package575-BGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V1500-4BG575I
Related LinksXC2V1500, XC2V1500-4BG575I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1500-4BG575I Details Description
Related parts for XC2V1500-4BG575I
CONN HEADER .100 2ROW R/A 72POS datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 11POS T/H datasheet.pdf
GDT 200V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf