Xilinx XC2V1500-5BGG575I
XC2V1500-5BGG575I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1500-5BGG575I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 392 I/O 575MBGA
Datasheet Download
XC2V1500-5BGG575I.pdf
Availability of XC2V1500-5BGG575I
QUANTITY
XC2V1500-5BGG575I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1500-5BGG575I
Internal Part NumberEIS-XC2V1500-5BGG575I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs1920
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits884736
Number of I/O392
Number of Gates1500000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case575-BBGA
Supplier Device Package575-BGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V1500-5BGG575I
Related LinksXC2V1500, XC2V1500-5BGG575I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1500-5BGG575I Details Description
Related parts for XC2V1500-5BGG575I
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-15 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
INLET 50A 3P4W 3PHASE 480V CALI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 5ROW GOLD datasheet.pdf