Xilinx XC2V1500-5FG676I
XC2V1500-5FG676I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1500-5FG676I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 392 I/O 676FBGA
Datasheet Download
XC2V1500-5FG676I.pdf
Availability of XC2V1500-5FG676I
QUANTITY
XC2V1500-5FG676I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1500-5FG676I
Internal Part NumberEIS-XC2V1500-5FG676I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs1920
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits884736
Number of I/O392
Number of Gates1500000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V1500-5FG676I
Related LinksXC2V1500, XC2V1500-5FG676I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1500-5FG676I Details Description
Related parts for XC2V1500-5FG676I
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SMT3 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PIPE CABLE EMS LOCATR 4.5" CPLR datasheet.pdf