Xilinx XC2V2000-4FFG896C
XC2V2000-4FFG896C picture photo
Mfg. Part Number
XC2V2000-4FFG896C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 624 I/O 896FCBGA
Datasheet Download
XC2V2000-4FFG896C.pdf
Availability of XC2V2000-4FFG896C
QUANTITY
XC2V2000-4FFG896C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V2000-4FFG896C
Internal Part NumberEIS-XC2V2000-4FFG896C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs2688
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits1032192
Number of I/O624
Number of Gates2000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case896-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package896-FCBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V2000-4FFG896C
Related LinksXC2V2000, XC2V2000-4FFG896C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V2000-4FFG896C Details Description
Related parts for XC2V2000-4FFG896C
IGBT 1200V 36A 200W TO247AD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.78 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf