Xilinx XC2V2000-4FG676I
XC2V2000-4FG676I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V2000-4FG676I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 456 I/O 676FBGA
Datasheet Download
XC2V2000-4FG676I.pdf
Availability of XC2V2000-4FG676I
QUANTITY
XC2V2000-4FG676I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V2000-4FG676I
Internal Part NumberEIS-XC2V2000-4FG676I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Sales RepresentativeWinnie Liao
Email[email protected]
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs2688
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits1032192
Number of I/O456
Number of Gates2000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V2000-4FG676I
Related LinksXC2V2000, XC2V2000-4FG676I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V2000-4FG676I Details Description
Related parts for XC2V2000-4FG676I
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf