Xilinx XC2V250-FG456
XC2V250-FG456 picture photo
Mfg. Part Number
XC2V250-FG456
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA
Datasheet Download
XC2V250-FG456.pdf
Availability of XC2V250-FG456
QUANTITY
XC2V250-FG456 Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V250-FG456
Internal Part NumberEIS-XC2V250-FG456
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC2V250-FG456XC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXC2V250
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA-456
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2V250-FG456
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2V250-FG456
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex-II
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex-II
Related LinksXC2V25, XC2V250-FG456 Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V250-FG456 Details Description
Related parts for XC2V250-FG456
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf