Xilinx XC2V6000-4FFG1517C
XC2V6000-4FFG1517C picture photo
Mfg. Part Number
XC2V6000-4FFG1517C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 1104 I/O 1517FCBGA
Datasheet Download
XC2V6000-4FFG1517C.pdf
Availability of XC2V6000-4FFG1517C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2V6000-4FFG1517C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V6000-4FFG1517C
Internal Part NumberEIS-XC2V6000-4FFG1517C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs8448
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2654208
Number of I/O1104
Number of Gates6000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V6000-4FFG1517C
Related LinksXC2V6000-, XC2V6000-4FFG1517C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V6000-4FFG1517C Details Description
Related parts for XC2V6000-4FFG1517C
DUCT SLOT TYPE F PVC LGY 6' datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 95A TO240AA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 120/240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf