Xilinx XC2VP40-6FF1148I
XC2VP40-6FF1148I picture photo
Mfg. Part Number
XC2VP40-6FF1148I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 804 I/O 1148FBGA
Datasheet Download
XC2VP40-6FF1148I.pdf
Availability of XC2VP40-6FF1148I
QUANTITY
XC2VP40-6FF1148I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2VP40-6FF1148I
Internal Part NumberEIS-XC2VP40-6FF1148I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II Pro
Number of LABs/CLBs4848
Number of Logic Elements/Cells43632
Total RAM Bits3538944
Number of I/O804
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1148-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1148-FCPBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2VP40-6FF1148I
Related LinksXC2VP40-, XC2VP40-6FF1148I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2VP40-6FF1148I Details Description
Related parts for XC2VP40-6FF1148I
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
VOLTMETER 2VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1/4 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
CONN HEADER 2 POS 2.54MM TH datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HAN 6B HOOD 3 PG 13.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf