Xilinx XC2VP40-7FF1517C
XC2VP40-7FF1517C picture photo
Mfg. Part Number
XC2VP40-7FF1517C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
XILINX IC XC2VP40-7FF1517C Available
Datasheet Download
XC2VP40-7FF1517C.pdf
Availability of XC2VP40-7FF1517C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2VP40-7FF1517C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2VP40-7FF1517C
Internal Part NumberEIS-XC2VP40-7FF1517C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC2VP40-7FF1517CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex-II Pro Family 43632 Cells 1350MHz 0.13um Technology 1.5V 1517-Pin FCBGA
SeriesXC2VP40-
Lifecycle status-
RoHS StatusNo RoHS
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeFCBGA-1517
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2VP40-7FF1517C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2VP40-7FF1517C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex-II Pro FPGA
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex-II Pro FPGA
Related LinksXC2VP40-, XC2VP40-7FF1517C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2VP40-7FF1517C Details Description
Related parts for XC2VP40-7FF1517C
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.71 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf