Xilinx XC3042-100PCG84I
XC3042-100PCG84I picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-100PCG84I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 74 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XC3042-100PCG84I.pdf
Availability of XC3042-100PCG84I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3042-100PCG84I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-100PCG84I
Internal Part NumberEIS-XC3042-100PCG84I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-100PCG84IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA XC3000 Family 3K Gates 144 Cells 100MHz 5V 84-Pin PLCC
SeriesXC3042-1
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodePLCC-84
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-100PCG84I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-100PCG84I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC3000 Series FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC3000 Series FPGAs
Related LinksXC3042-1, XC3042-100PCG84I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-100PCG84I Details Description
Related parts for XC3042-100PCG84I
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO262 datasheet.pdf