Xilinx XC3042-100PP132I
XC3042-100PP132I picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-100PP132I
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 4200 Gates, 100MHz, 144-Cell, CMOS, PPGA132 IC
Datasheet Download
XC3042-100PP132I.pdf
Availability of XC3042-100PP132I
QUANTITY
XC3042-100PP132I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-100PP132I
Internal Part NumberEIS-XC3042-100PP132I
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-100PP132I today
SeriesXC3042-1
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs144
Number of Terminals132
TechnologyCMOS
Feature144 CLBS, 4200 GATES
Package CodePGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountNO
Width37.084 mm
Length37.084 mm
Moisture Sensitivity Level1
Peak Reflow Temperature (Cel)225
Combinatorial Delay of a CLB-Max7 ns
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-100PP132I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-100PP132I
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3042-1, XC3042-100PP132I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-100PP132I Details Description
Related parts for XC3042-100PP132I
CAP FILM 220PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-12V 5A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 3015 datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CB BTS FT 6 ASY datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 64KBIT 8SOP datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf