Xilinx XC3042-125PQ100C
XC3042-125PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-125PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 82 I/O 100QFP
Datasheet Download
XC3042-125PQ100C.pdf
Availability of XC3042-125PQ100C
QUANTITY
XC3042-125PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-125PQ100C
Internal Part NumberEIS-XC3042-125PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC3000(L) 01/Feb/2003
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package330
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC3000
Number of LABs/CLBs144
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits30784
Number of I/O82
Number of Gates3000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3042-125PQ100C
Related LinksXC3042-1, XC3042-125PQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-125PQ100C Details Description
Related parts for XC3042-125PQ100C
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
STARTER SET 8PC INSULATED W/BOX datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 100POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
LOCATOR FOR CRIMPING TOOL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIN R MALE 128 POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf