Xilinx XC3042-70PG84M
XC3042-70PG84M picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-70PG84M
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 70MHz, 144-Cell, CMOS, CPGA84 IC
Datasheet Download
XC3042-70PG84M.pdf
Availability of XC3042-70PG84M
QUANTITY
XC3042-70PG84M Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-70PG84M
Internal Part NumberEIS-XC3042-70PG84M
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-70PG84M today
SeriesXC3042-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs144
Number of Terminals84
TechnologyCMOS
Feature144 CLBS, 2000 GATES
Package CodePGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountNO
Width27.94 mm
Length27.94 mm
Moisture Sensitivity Level-
Peak Reflow Temperature (Cel)NOT SPECIFIED
Combinatorial Delay of a CLB-Max9 ns
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-70PG84M
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-70PG84M
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3042-, XC3042-70PG84M Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-70PG84M Details Description
Related parts for XC3042-70PG84M
RES 560 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TERM 6 AWG 5/16 STUD datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 108MHZ 24TBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 40V TO220AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
DITTO SG/END HARNESS 2 CKT .30M datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf