Xilinx XC3042-70TQ100I
XC3042-70TQ100I picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-70TQ100I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 74 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XC3042-70TQ100I.pdf
Availability of XC3042-70TQ100I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3042-70TQ100I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-70TQ100I
Internal Part NumberEIS-XC3042-70TQ100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-70TQ100IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsCMOS XC3000 Class of Logic Cell Array (LCA)
SeriesXC3042-7
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-70TQ100I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-70TQ100I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC3000 Series FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC3000 Series FPGAs
Related LinksXC3042-, XC3042-70TQ100I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-70TQ100I Details Description
Related parts for XC3042-70TQ100I
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/32 X 3/4" datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
TRIMMER 300 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf