Xilinx XC3090-6PQ160C
XC3090-6PQ160C picture photo
Mfg. Part Number
XC3090-6PQ160C
Brief Description
IC FPGA 138 I/O 160QFP
Datasheet Download
XC3090-6PQ160C.pdf
Availability of XC3090-6PQ160C
QUANTITY
XC3090-6PQ160C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3090-6PQ160C
Internal Part NumberEIS-XC3090-6PQ160C
Delivery TimeIn stock, ship XC3090-6PQ160CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsCMOS XC3000 Class of Logic Cell Array (LCA)
SeriesXC3090-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeQFP
Surface MountSMD/Through Hole
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3090-6PQ160C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3090-6PQ160C
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC3000 Series FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC3000 Series FPGAs
Related LinksXC3090-, XC3090-6PQ160C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3090-6PQ160C Details Description
Related parts for XC3090-6PQ160C
CABLE SHLD M-R/A F 3POS PVC 1.0M datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SP,CON,C,AU,TNR datasheet.pdf
WE-DSL TRANSFORMER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 100MA SMCP3 datasheet.pdf