Xilinx XC3S1000-4FGG676I
XC3S1000-4FGG676I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1000-4FGG676I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 391 I/O 676FBGA
Datasheet Download
XC3S1000-4FGG676I.pdf
Availability of XC3S1000-4FGG676I
QUANTITY
XC3S1000-4FGG676I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1000-4FGG676I
Internal Part NumberEIS-XC3S1000-4FGG676I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExtended Spartan 3A FPGA Family
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3
Number of LABs/CLBs1920
Number of Logic Elements/Cells17280
Total RAM Bits442368
Number of I/O391
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S1000-4FGG676I
Related LinksXC3S1000, XC3S1000-4FGG676I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1000-4FGG676I Details Description
Related parts for XC3S1000-4FGG676I
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CBL 23POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DRAG-TERMINAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 1600VDC datasheet.pdf