Xilinx XC3S100E-4VQ100I
XC3S100E-4VQ100I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S100E-4VQ100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 66 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XC3S100E-4VQ100I.pdf
Availability of XC3S100E-4VQ100I
QUANTITY
XC3S100E-4VQ100I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S100E-4VQ100I
Internal Part NumberEIS-XC3S100E-4VQ100I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs240
Number of Logic Elements/Cells2160
Total RAM Bits73728
Number of I/O66
Number of Gates100000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S100E-4VQ100I
Related LinksXC3S100E, XC3S100E-4VQ100I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S100E-4VQ100I Details Description
Related parts for XC3S100E-4VQ100I
CAP ARRAY 820PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 63VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 170A TO-247 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.3V SNT-4A datasheet.pdf
FUSE FAST 20A 250V MIDGET datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 POLYESTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf