Xilinx XC3S1200E-6FTG256C
XC3S1200E-6FTG256C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1200E-6FTG256C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 250 I/O 320FBGA
Datasheet Download
XC3S1200E-6FTG256C.pdf
Availability of XC3S1200E-6FTG256C
QUANTITY
XC3S1200E-6FTG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1200E-6FTG256C
Internal Part NumberEIS-XC3S1200E-6FTG256C
Delivery TimeIn stock, ship XC3S1200E-6FTG256CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsSpartan-3E
SeriesXC3S1200E
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3S1200E-6FTG256C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3S1200E-6FTG256C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategorySpartan-3E FPGA
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Spartan-3E FPGA
Related LinksXC3S1200E, XC3S1200E-6FTG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1200E-6FTG256C Details Description
Related parts for XC3S1200E-6FTG256C
FUSE 700A 690V 3KN/110 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 30pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 41MA 225 OHM TH datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf