Xilinx XC3S200-4PQG208C
XC3S200-4PQG208C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S200-4PQG208C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 141 I/O 208PQFP
Datasheet Download
XC3S200-4PQG208C.pdf
Availability of XC3S200-4PQG208C
QUANTITY
XC3S200-4PQG208C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S200-4PQG208C
Internal Part NumberEIS-XC3S200-4PQG208C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow-Cost, High Performance Spartan®-3 Generation
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3
Number of LABs/CLBs480
Number of Logic Elements/Cells4320
Total RAM Bits221184
Number of I/O141
Number of Gates200000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S200-4PQG208C
Related LinksXC3S200-, XC3S200-4PQG208C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S200-4PQG208C Details Description
Related parts for XC3S200-4PQG208C
TEST CLIP INSUL PIERC BLUE STR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 5.9A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 11..59200MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC datasheet.pdf