Xilinx XC3S250E-4TQG144I
XC3S250E-4TQG144I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S250E-4TQG144I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 108 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC3S250E-4TQG144I.pdf
Availability of XC3S250E-4TQG144I
QUANTITY
XC3S250E-4TQG144I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S250E-4TQG144I
Internal Part NumberEIS-XC3S250E-4TQG144I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs612
Number of Logic Elements/Cells5508
Total RAM Bits221184
Number of I/O108
Number of Gates250000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S250E-4TQG144I
Related LinksXC3S250E, XC3S250E-4TQG144I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S250E-4TQG144I Details Description
Related parts for XC3S250E-4TQG144I
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 16.5"L X 14.72"W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 6P100MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf