Xilinx XC3S50A-5TQ144C
XC3S50A-5TQ144C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S50A-5TQ144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 108 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC3S50A-5TQ144C.pdf
Availability of XC3S50A-5TQ144C
QUANTITY
XC3S50A-5TQ144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S50A-5TQ144C
Internal Part NumberEIS-XC3S50A-5TQ144C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExtended Spartan 3A FPGA Family
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3A
Number of LABs/CLBs176
Number of Logic Elements/Cells1584
Total RAM Bits55296
Number of I/O108
Number of Gates50000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S50A-5TQ144C
Related LinksXC3S50A, XC3S50A-5TQ144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S50A-5TQ144C Details Description
Related parts for XC3S50A-5TQ144C
CONN PC PIN CIRC .156DIA TINLEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 350MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 3POS GOLD 24AWG datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CTV 8C 8#TWINAX SKT PLUGAX PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.9A 8-SOIC datasheet.pdf