Xilinx XC4003E-2PG120I
XC4003E-2PG120I picture photo
Mfg. Part Number
XC4003E-2PG120I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 80 I/O 120CPGA
Datasheet Download
XC4003E-2PG120I.pdf
Availability of XC4003E-2PG120I
QUANTITY
XC4003E-2PG120I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4003E-2PG120I
Internal Part NumberEIS-XC4003E-2PG120I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC4000(E,L) 01/April/2002
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs100
Number of Logic Elements/Cells238
Total RAM Bits3200
Number of I/O80
Number of Gates3000
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case120-BCPGA
Supplier Device Package120-CPGA (34.55x34.55)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4003E-2PG120I
Related LinksXC4003E, XC4003E-2PG120I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4003E-2PG120I Details Description
Related parts for XC4003E-2PG120I
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 40A U8FL datasheet.pdf
VARISTOR 120A 0805 datasheet.pdf
PLATE REAR SHEAR datasheet.pdf
OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf