Xilinx XC4003E-4PQ100C
XC4003E-4PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC4003E-4PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 77 I/O 100PQFP
Datasheet Download
XC4003E-4PQ100C.pdf
Availability of XC4003E-4PQ100C
QUANTITY
XC4003E-4PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4003E-4PQ100C
Internal Part NumberEIS-XC4003E-4PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs100
Number of Logic Elements/Cells238
Total RAM Bits3200
Number of I/O77
Number of Gates3000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4003E-4PQ100C
Related LinksXC4003E, XC4003E-4PQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4003E-4PQ100C Details Description
Related parts for XC4003E-4PQ100C
IC MOSFET DRIVER 6A NONINV 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
SSD 48GB SCSI datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PMI BASE T-1 3/4 15/32 SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 720UF 40V RADIAL datasheet.pdf