Xilinx XC4005E-4PQ100C
XC4005E-4PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC4005E-4PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 77 I/O 100PQFP
Datasheet Download
XC4005E-4PQ100C.pdf
Availability of XC4005E-4PQ100C
QUANTITY
XC4005E-4PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4005E-4PQ100C
Internal Part NumberEIS-XC4005E-4PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC4000E,XLA,1700L,E,EL,17S00,XL Families 28/Jul/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O77
Number of Gates5000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4005E-4PQ100C
Related LinksXC4005E, XC4005E-4PQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4005E-4PQ100C Details Description
Related parts for XC4005E-4PQ100C
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 19.81MM datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf