Xilinx XC4VFX100-11FFG1517C
XC4VFX100-11FFG1517C picture photo
Mfg. Part Number
XC4VFX100-11FFG1517C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 768 I/O 1517FCBGA
Datasheet Download
XC4VFX100-11FFG1517C.pdf
Availability of XC4VFX100-11FFG1517C
QUANTITY
XC4VFX100-11FFG1517C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VFX100-11FFG1517C
Internal Part NumberEIS-XC4VFX100-11FFG1517C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 FX
Number of LABs/CLBs10544
Number of Logic Elements/Cells94896
Total RAM Bits6930432
Number of I/O768
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VFX100-11FFG1517C
Related LinksXC4VFX100-, XC4VFX100-11FFG1517C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VFX100-11FFG1517C Details Description
Related parts for XC4VFX100-11FFG1517C
GDT 145V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 100 MOHM datasheet.pdf
SW GRIP PLUNGER SPDT 10A QC 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 40UH 300MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
RES 22K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf