Xilinx XC4VFX60-11FFG1152I
XC4VFX60-11FFG1152I picture photo
Mfg. Part Number
XC4VFX60-11FFG1152I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 576 I/O 1152FCBGA
Datasheet Download
XC4VFX60-11FFG1152I.pdf
Availability of XC4VFX60-11FFG1152I
QUANTITY
XC4VFX60-11FFG1152I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VFX60-11FFG1152I
Internal Part NumberEIS-XC4VFX60-11FFG1152I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 FX
Number of LABs/CLBs6320
Number of Logic Elements/Cells56880
Total RAM Bits4276224
Number of I/O576
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VFX60-11FFG1152I
Related LinksXC4VFX60-, XC4VFX60-11FFG1152I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VFX60-11FFG1152I Details Description
Related parts for XC4VFX60-11FFG1152I
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VF R-R LP 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFFER DUAL NON-INV 8SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
BALUN 2.45 GHZ TI CC2430 0603 datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 25 OHM 27LBGA datasheet.pdf