Xilinx XC4VLX160-10FF1148I
XC4VLX160-10FF1148I picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX160-10FF1148I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 768 I/O 1148FCBGA
Datasheet Download
XC4VLX160-10FF1148I.pdf
Availability of XC4VLX160-10FF1148I
QUANTITY
XC4VLX160-10FF1148I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX160-10FF1148I
Internal Part NumberEIS-XC4VLX160-10FF1148I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 LX
Number of LABs/CLBs16896
Number of Logic Elements/Cells152064
Total RAM Bits5308416
Number of I/O768
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1148-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1148-FCPBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VLX160-10FF1148I
Related LinksXC4VLX160, XC4VLX160-10FF1148I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX160-10FF1148I Details Description
Related parts for XC4VLX160-10FF1148I
CAP CER 510PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DSUB CRIMP NON MAGNETIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf