| Internal Part Number | EIS-XC4VLX160-10FFG1148C | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) | |
| Series | Virtex®-4 LX | |
| Number of LABs/CLBs | 16896 | |
| Number of Logic Elements/Cells | 152064 | |
| Total RAM Bits | 5308416 | |
| Number of I/O | 768 | |
| Number of Gates | - | |
| Voltage - Supply | 1.14 V ~ 1.26 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |