Xilinx XC4VLX40-10FF1148CS2
XC4VLX40-10FF1148CS2 picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX40-10FF1148CS2
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 1028MHz, 41472-Cell, CMOS, PBGA1148 IC
Datasheet Download
XC4VLX40-10FF1148CS2.pdf
Availability of XC4VLX40-10FF1148CS2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC4VLX40-10FF1148CS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX40-10FF1148CS2
Internal Part NumberEIS-XC4VLX40-10FF1148CS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC4VLX40-10FF1148CS2 today
SeriesXC4VLX40-10
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs-
Number of Terminals1148
TechnologyCMOS
Feature-
Package CodeBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountYES
Width-
Length-
Moisture Sensitivity Level4
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
alternates-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC4VLX40-10FF1148CS2
Alternative Part (Replacement)EIS-XC4VLX40-10FF1148CS2
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC4VLX40-1, XC4VLX40-10FF1148CS2 Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX40-10FF1148CS2 Details Description
Related parts for XC4VLX40-10FF1148CS2
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .050 26POS VERT SHRD datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED TEL GRY 5.6" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 645MA 235 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 167MA 2.85 OHM TH datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 1.5A datasheet.pdf