Xilinx XC4VLX40-12FFG1148I
XC4VLX40-12FFG1148I picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX40-12FFG1148I
Brief Description
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA
Datasheet Download
XC4VLX40-12FFG1148I.pdf
Availability of XC4VLX40-12FFG1148I
QUANTITY
XC4VLX40-12FFG1148I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX40-12FFG1148I
Internal Part NumberEIS-XC4VLX40-12FFG1148I
Delivery TimeIn stock, ship XC4VLX40-12FFG1148IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex-4 LX Family 41472 Cells 90nm Technology 1.2V 1148-Pin FCBGA
SeriesXC4VLX40-1
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeFCBGA-1148
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC4VLX40-12FFG1148I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC4VLX40-12FFG1148I
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex-4
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex-4
Related LinksXC4VLX40-, XC4VLX40-12FFG1148I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX40-12FFG1148I Details Description
Related parts for XC4VLX40-12FFG1148I
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.8V 45W OUT T/H datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
IC CONFIG MULTIPLE FUNCT 6TSSOP datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 3MM SQUARE T/H datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf