Xilinx XC4VLX60-11FFG668C
XC4VLX60-11FFG668C picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX60-11FFG668C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA
Datasheet Download
XC4VLX60-11FFG668C.pdf
Availability of XC4VLX60-11FFG668C
QUANTITY
XC4VLX60-11FFG668C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX60-11FFG668C
Internal Part NumberEIS-XC4VLX60-11FFG668C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 LX
Number of LABs/CLBs6656
Number of Logic Elements/Cells59904
Total RAM Bits2949120
Number of I/O448
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case668-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package668-FCBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VLX60-11FFG668C
Related LinksXC4VLX60-, XC4VLX60-11FFG668C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX60-11FFG668C Details Description
Related parts for XC4VLX60-11FFG668C
RES SMD 11.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 36" RG-316 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES 182K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf