Xilinx XC4VLX60-11FFG668I
XC4VLX60-11FFG668I picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX60-11FFG668I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA
Datasheet Download
XC4VLX60-11FFG668I.pdf
Availability of XC4VLX60-11FFG668I
QUANTITY
XC4VLX60-11FFG668I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX60-11FFG668I
Internal Part NumberEIS-XC4VLX60-11FFG668I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 LX
Number of LABs/CLBs6656
Number of Logic Elements/Cells59904
Total RAM Bits2949120
Number of I/O448
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case668-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package668-FCBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VLX60-11FFG668I
Related LinksXC4VLX60-, XC4VLX60-11FFG668I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX60-11FFG668I Details Description
Related parts for XC4VLX60-11FFG668I
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 46POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X82.2 GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf