Xilinx XC6VCX75T-1FF484I
XC6VCX75T-1FF484I picture photo
Mfg. Part Number
XC6VCX75T-1FF484I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA
Datasheet Download
XC6VCX75T-1FF484I.pdf
Availability of XC6VCX75T-1FF484I
QUANTITY
XC6VCX75T-1FF484I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6VCX75T-1FF484I
Internal Part NumberEIS-XC6VCX75T-1FF484I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex® 6 CXT
Number of LABs/CLBs5820
Number of Logic Elements/Cells74496
Total RAM Bits5750784
Number of I/O240
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case484-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package484-FCBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC6VCX75T-1FF484I
Related LinksXC6VCX75, XC6VCX75T-1FF484I Datasheet, Xilinx Distributor
XC6VCX75T-1FF484I Details Description
Related parts for XC6VCX75T-1FF484I
DIODE ZENER 13V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COUNTER/SHIFT REGISTER 28PLCC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 4POS datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf