Xilinx XC6VHX380T-2FFG1155I
XC6VHX380T-2FFG1155I picture photo
Mfg. Part Number
XC6VHX380T-2FFG1155I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA
Datasheet Download
XC6VHX380T-2FFG1155I.pdf
Availability of XC6VHX380T-2FFG1155I
QUANTITY
XC6VHX380T-2FFG1155I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6VHX380T-2FFG1155I
Internal Part NumberEIS-XC6VHX380T-2FFG1155I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVirtex-6 FPGA Overview
PCN Design/SpecificationVirtex-6 FIFO Input Logic Reset 18/Apr/2011
PCN Assembly/OriginSubstrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex® 6 HXT
Number of LABs/CLBs29880
Number of Logic Elements/Cells382464
Total RAM Bits28311552
Number of I/O440
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1156-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1156-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC6VHX380T-2FFG1155I
Related LinksXC6VHX380T, XC6VHX380T-2FFG1155I Datasheet, Xilinx Distributor
XC6VHX380T-2FFG1155I Details Description
Related parts for XC6VHX380T-2FFG1155I
OSC XO 27.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC FPGA 289 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 1MM 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 11.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 3.3UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 40W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf