Xilinx XC6VSX475T-3FFG1156C
XC6VSX475T-3FFG1156C picture photo
Mfg. Part Number
XC6VSX475T-3FFG1156C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 37200 CLBs, CMOS, PBGA1156 IC
Datasheet Download
XC6VSX475T-3FFG1156C.pdf
Availability of XC6VSX475T-3FFG1156C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC6VSX475T-3FFG1156C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6VSX475T-3FFG1156C
Internal Part NumberEIS-XC6VSX475T-3FFG1156C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC6VSX475T-3FFG1156C today
SeriesXC6VSX475T-
Lifecycle statusActive
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs37200
Number of Terminals1156
TechnologyCMOS
Feature37200 CLBS
Package CodeBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountYES
Width35 mm
Length35 mm
Moisture Sensitivity Level4
Peak Reflow Temperature (Cel)245
Combinatorial Delay of a CLB-Max0.59 ns
alternatesXC6VSX475T-3FF1156C-113676357
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC6VSX475T-3FFG1156C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC6VSX475T-3FFG1156C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC6VSX475T, XC6VSX475T-3FFG1156C Datasheet, Xilinx Distributor
XC6VSX475T-3FFG1156C Details Description
Related parts for XC6VSX475T-3FFG1156C
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 150MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.487 OHM 1% 30W datasheet.pdf