Xilinx XC7236-25PC44I
XC7236-25PC44I picture photo
Mfg. Part Number
XC7236-25PC44I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
OT PLD, 40ns, 36-Cell, CMOS, PQCC44 IC
Datasheet Download
XC7236-25PC44I.pdf
Availability of XC7236-25PC44I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC7236-25PC44I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7236-25PC44I
Internal Part NumberEIS-XC7236-25PC44I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC7236-25PC44I today
SeriesXC7236-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs-
Number of Terminals44
TechnologyCMOS
Feature2 DEDICATED INPUTS, 30 I/O
Package CodeQCCJ
Package ShapeSQUARE
Package StyleCHIP CARRIER Meter
Surface MountYES
Width16.5862 mm
Length16.5862 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
alternates-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC7236-25PC44I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC7236-25PC44I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC7236-, XC7236-25PC44I Datasheet, Xilinx Distributor
XC7236-25PC44I Details Description
Related parts for XC7236-25PC44I
OSC XO 28.322MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 16K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM LOGARITHMIC datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf