Xilinx XC7A200T-L1FFG1156I
XC7A200T-L1FFG1156I picture photo
Mfg. Part Number
XC7A200T-L1FFG1156I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA ARTIX7 500 I/O 1156BGA
Datasheet Download
XC7A200T-L1FFG1156I.pdf
Availability of XC7A200T-L1FFG1156I
QUANTITY
XC7A200T-L1FFG1156I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7A200T-L1FFG1156I
Internal Part NumberEIS-XC7A200T-L1FFG1156I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesArtix-7
Number of LABs/CLBs16825
Number of Logic Elements/Cells215360
Total RAM Bits13455360
Number of I/O500
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1156-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1156-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7A200T-L1FFG1156I
Related LinksXC7A200T-, XC7A200T-L1FFG1156I Datasheet, Xilinx Distributor
XC7A200T-L1FFG1156I Details Description
Related parts for XC7A200T-L1FFG1156I
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC 5M datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2.5A DIP-6 new in srock datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf