Xilinx XC7A35T-L2CPG236E
XC7A35T-L2CPG236E picture photo
Mfg. Part Number
XC7A35T-L2CPG236E
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA ARTIX7 236BGA
Datasheet Download
XC7A35T-L2CPG236E.pdf
Availability of XC7A35T-L2CPG236E
QUANTITY
XC7A35T-L2CPG236E Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7A35T-L2CPG236E
Internal Part NumberEIS-XC7A35T-L2CPG236E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesArtix-7
Number of LABs/CLBs2600
Number of Logic Elements/Cells33208
Total RAM Bits1843200
Number of I/O106
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case238-LFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package236-CSBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7A35T-L2CPG236E
Related LinksXC7A35T-, XC7A35T-L2CPG236E Datasheet, Xilinx Distributor
XC7A35T-L2CPG236E Details Description
Related parts for XC7A35T-L2CPG236E
BOX ABS BLACK 4"L X 1.75"W 10PC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.69A 10 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG ORG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf