Xilinx XC7K160T-1FBG484C
XC7K160T-1FBG484C picture photo
Mfg. Part Number
XC7K160T-1FBG484C
Brief Description
IC FPGA 185 I/O 484FCBGA
Datasheet Download
XC7K160T-1FBG484C.pdf
Availability of XC7K160T-1FBG484C
QUANTITY
XC7K160T-1FBG484C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7K160T-1FBG484C
Internal Part NumberEIS-XC7K160T-1FBG484C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering Series 7 Xilinx FPGAs with TI Power Management Solutions
PCN Design/SpecificationZynq-7000 Datasheet Update 02/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fabrication 16/Dec/2013
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesKintex-7
Number of LABs/CLBs12675
Number of Logic Elements/Cells162240
Total RAM Bits11980800
Number of I/O185
Number of Gates-
Voltage - Supply0.97 V ~ 1.03 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case484-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package484-FCBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7K160T-1FBG484C
Related LinksXC7K160T, XC7K160T-1FBG484C Datasheet, Xilinx Distributor
XC7K160T-1FBG484C Details Description
Related parts for XC7K160T-1FBG484C
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 75PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 0.252 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf