Xilinx XC7K325T-1FB900C
XC7K325T-1FB900C picture photo
Mfg. Part Number
XC7K325T-1FB900C
Brief Description
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA
Datasheet Download
XC7K325T-1FB900C.pdf
Availability of XC7K325T-1FB900C
QUANTITY
XC7K325T-1FB900C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7K325T-1FB900C
Internal Part NumberEIS-XC7K325T-1FB900C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering Series 7 Xilinx FPGAs with TI Power Management Solutions
PCN Design/SpecificationZynq-7000 Datasheet Update 02/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fabrication 16/Dec/2013
Substrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesKintex-7
Number of LABs/CLBs25475
Number of Logic Elements/Cells326080
Total RAM Bits16404480
Number of I/O350
Number of Gates-
Voltage - Supply0.97 V ~ 1.03 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case900-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package900-FCBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7K325T-1FB900C
Related LinksXC7K325T, XC7K325T-1FB900C Datasheet, Xilinx Distributor
XC7K325T-1FB900C Details Description
Related parts for XC7K325T-1FB900C
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W .001% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
330UF 450V 30X45MM 105C 2000H datasheet.pdf