Xilinx XC7V1500T-1FFG1761C
XC7V1500T-1FFG1761C picture photo
Mfg. Part Number
XC7V1500T-1FFG1761C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 229050 CLBs, PBGA1761 IC
Datasheet Download
XC7V1500T-1FFG1761C.pdf
Availability of XC7V1500T-1FFG1761C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC7V1500T-1FFG1761C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7V1500T-1FFG1761C
Internal Part NumberEIS-XC7V1500T-1FFG1761C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC7V1500T-1FFG1761C today
SeriesXC7V1500T-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs229050
Number of Terminals1761
Technology-
Feature229050 CLBS
Package CodeBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountYES
Width42.5 mm
Length42.5 mm
Moisture Sensitivity Level4
Peak Reflow Temperature (Cel)245
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
alternates-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC7V1500T-1FFG1761C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC7V1500T-1FFG1761C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC7V1500T, XC7V1500T-1FFG1761C Datasheet, Xilinx Distributor
XC7V1500T-1FFG1761C Details Description
Related parts for XC7V1500T-1FFG1761C
IC FLASH 4MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RELAY POWER 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EMBEDDED USB 2.0 SERIAL ADAPTER datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO41 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 1412MHz, 15360-Cell, CMOS IC datasheet.pdf