Xilinx XC7VX485T-2FFG1157I
XC7VX485T-2FFG1157I picture photo
Mfg. Part Number
XC7VX485T-2FFG1157I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA
Datasheet Download
XC7VX485T-2FFG1157I.pdf
Availability of XC7VX485T-2FFG1157I
QUANTITY
XC7VX485T-2FFG1157I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7VX485T-2FFG1157I
Internal Part NumberEIS-XC7VX485T-2FFG1157I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering Series 7 Xilinx FPGAs with TI Power Management Solutions
PCN Design/SpecificationZynq-7000 Datasheet Update 02/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fabrication 16/Dec/2013
Substrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-7
Number of LABs/CLBs37950
Number of Logic Elements/Cells485760
Total RAM Bits37969920
Number of I/O600
Number of Gates-
Voltage - Supply0.97 V ~ 1.03 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1156-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1157-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7VX485T-2FFG1157I
Related LinksXC7VX485T, XC7VX485T-2FFG1157I Datasheet, Xilinx Distributor
XC7VX485T-2FFG1157I Details Description
Related parts for XC7VX485T-2FFG1157I
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 236VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT 20 AU 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BLT 5.08/11/180LH SN OR datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf