Torex Semiconductor Ltd XC9235A15CMR-G
XC9235A15CMR-G picture photo
Mfg. Part Number
XC9235A15CMR-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC SOT-25
Datasheet Download
XC9235A15CMR-G.pdf
Availability of XC9235A15CMR-G
QUANTITY
XC9235A15CMR-G Order Process
Ship out your order
Specifications of XC9235A15CMR-G
Internal Part NumberEIS-XC9235A15CMR-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXC9235-9236 Overview
Featured ProductXC9235 and XC9236 Series of Step-Down DC/DC Converters
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC9235A15CMR-G
Related LinksXC9235A, XC9235A15CMR-G Datasheet, Torex Semiconductor Ltd Distributor
XC9235A15CMR-G Details Description
Related parts for XC9235A15CMR-G
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX 8.00MM datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 11CH SW-CAP 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf