Xilinx XC95144-15TQ100C
XC95144-15TQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC95144-15TQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 144MC 15NS 100TQFP
Datasheet Download
XC95144-15TQ100C.pdf
Availability of XC95144-15TQ100C
QUANTITY
XC95144-15TQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95144-15TQ100C
Internal Part NumberEIS-XC95144-15TQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, XC9500, CoolRunner 26/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max15.0ns
Voltage Supply - Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number of Logic Elements/Blocks8
Number of Macrocells144
Number of Gates3200
Number of I/O81
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95144-15TQ100C
Related LinksXC95144-, XC95144-15TQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC95144-15TQ100C Details Description
Related parts for XC95144-15TQ100C
CONN PLUG 12POS UNI-MATE-N-LK II datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
AM60501-508-180 LAMP datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58U datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf